ГО Центр “Розвиток КСВ” та її напрям Future of Work у партнерстві з Державною службою зайнятості провели опитування щодо галузей та професій, актуальних сьогодні для перекваліфікації та потрібних для відновлення України після перемоги.

До участі в опитуванні, яке проводилося з 13 по 31 жовтня 2022 року, було залучено понад 1000 респондентів віком 14-65 років по всій Україні в рамках програми “Мріємо та діємо”. Жінки склали 72%, а чоловіки 28% серед тих, хто заповнили анкети.

За результатами всеукраїнського дослідження, найбільш популярними для перекваліфікації є професії у сферах ІТ, краси та дизайну. 70% всіх опитаних зазначили, що хочуть опанувати нову часткову кваліфікацію або професію на короткочасних курсах. Серед молоді віком 14-35 років цей показник склав навіть 73%. Майже 10% охочих отримати нові знання, бажають це зробити у сфері основ психології та психологічної допомоги. Також близько 5% прагнуть пройти навчання з надання першої медичної допомоги.

Серед респондентів-жінок кожна п’ята (20,8%) готова опанувати нові навички у сфері краси, а саме пройти навчальні курси на перукаря, візажиста, бровіста, майстра манікюру/педикюру, майстра татуювання/пірсингу тощо. На другому за популярністю місці (16,3%) для жінок є професії у сфері ІТ: тестувальниці, веб-розробниці, програмістки, керівниці проєктів. Закривають трійку найбільш популярних кваліфікацій серед жінок навички у сфері дизайну (13%): графічний дизайн, веб-дизайн та 3D-дизайн.

Серед респондентів-чоловіків найбільшим попитом (28%) для перекваліфікації користуються професії для початку нової кар’єри у сфері IT. Другою за популярністю є також робота за комп’ютером, але у сфері дизайну (11,8%). Третє і четверте місце з однаковою кількістю респондентів (по 9,4%) тримають кваліфікації у сферах будівництва та громадського харчування.

За даними Державної служби зайнятості з початку повномасштабного вторгнення статус зареєстрованого безробітного отримали 404 тисячі громадян, зараз продовжують пошук роботи 257 тисяч безробітних. Сьогодні на одне вільне робоче місце претендує 8 безробітних, в той час як на аналогічну дату минулого року – 4 особи. Згідно з результатами опитування готовність опанувати нові для себе кваліфікації та бажання до перенавчання на короткострокових курсах є у 70% українців.

За даними Державної служби зайнятості, спостерігається зменшення попиту на працівників у сферах шоу-бізнесу та відпочинку (фахівець з організації дозвілля, організатор подорожей, екскурсовод, аніматор); ресторанному бізнесі (офіціант, бармен, баріста, кухар); спорту (тренер, інструктор, спортивний лікар); надання індивідуальних послуг (працівник хімчистки, візажист, косметолог, манікюрник, масажист); торгівлі (продавець, консультант, касир); практично відсутній попит в авіаційному транспорті та страховій діяльності.

На звільнених територіях є підвищений попит на комунальних працівників, водіїв, енергетиків, будівельників різних кваліфікацій.

Тому служба зайнятості організовує професійне навчання безробітних за тими, переважно робітничими, професіями, які користуються попитом на ринку праці. Провадиться навчання у закладах освіти або безпосередньо у роботодавців за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. У системі служби зайнятості функціонують 11 центрів професійно-технічної освіти (ЦПТО), які забезпечують професійне навчання дорослого населення за 95 ліцензованими робітничими професіями та близько 300 освітніми програмами підвищення кваліфікації.

У 2022 році в умовах воєнного стану розроблено 17 нових освітніх програм у ІТ-сфері, таких як: основи розробки вебсайтів, створення  об’єктів та сцен  тривимірної графіки у 3DSMAX, тестування програмного забезпечення, створення додатків в середовищі Unity 3D на С# та інші. Також на замовлення роботодавців розроблено короткостроковий курс, актуальний у даний час: “Оператор безпілотного літального засобу (дрону)” (Полтава, Одеса, Рівне).

Тож, результати проведеного опитування є для Державної служби зайнятості важливим додатковим джерелом інформації та орієнтиром змін на ринку праці. При розробці нових програм братимуться до уваги результати опитування щодо інших сфер професійної реалізації.

Кіровоградський обласний центр зайнятості