Чи може сучасна бібліотека бути безпечним простором для психологічної та соціальної підтримки і відновлення дорослих і дітей? Так. У Кропивницькому такою є обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського. Повідомляє ТРИБУНА з посиланням на сайт Кропивницької міської ради.

З перших днів повномасштабного вторгнення книгозбірня почала працювати над тим, щоб, по-перше, убезпечити користувачів, а по-друге, надати їм якомога ширший спектр послуг.

Накопиченим досвідом директорка книгозбірні Валентина Животовська поділилася під час міжнародного круглого столу «Бібліотека для твоїх потреб», який пройшов днями. За ним зібрались представники бібліотек України, Швеції та Латвії. Круглий стіл є складовою проєкту «Посилення ролі бібліотек у відбудові України» за фінансової підтримки Шведського Інституту.

– Як бібліотека Чижевського перетворилася в безпечний простір підтримки та відновлення? Вже в березні 2022 року ми відкрили Школу виживання – почали співпрацю з Навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області, фахівці якого навчали людей, як діяти в надзвичайній ситуації у разі військової загрози та під час хімічного та радіоактивного забруднення, – розповіла Валентина Животовська. – Разом з Обласним жіночим інформаційним центром бібліотека реалізувала проєкт «Мир у цифровий час». Тоді тисячі жителів області отримали знання та навички ведення блогу під час війни, розібрались, в чому полягає медіаграмотність та як критично мислити в умовах інформаційних загроз, як зберегти психологічне здоров’я під час війни, яка арттерапія краще працює у воєнний час тощо.

Завдяки благодійному фонду «Безпечне майбутнє» в бібліотеці розпочав свою роботу освітній простір «ChromJunior», де діти збирають своїх перших роботів, вивчають візуальну мову програмування, відкривають світ сучасних технологій, можливості онлайн-платформ та багато іншого. На додачу за підтримки ресурсного центру «Гурт» у співпраці з організаціями TechSoup Europe та Haus des Stiftens gGmbH в бібліотеці реалізували європейську ініціативу у сфері програмування для дітей та молоді «Meet and Code 2022».

Того року головний хол книгозбірні став хабом для психологічної та соціальної підтримки сімей. В партнерстві з благодійним фондом «Безпечне майбутнє» та за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) бібліотека Чижевського реалізувала проєкт «Дитяча точка «СПІЛЬНО». Діти та їхні батьки отримали простір для читання, навчання, спілкування та натхнення.

Крім того, у Кропивницькому та інших громадах області розпочали свою роботу Батьківські клуби. Під час засідань разом із фахівцями члени родин обговорювали питання, як надавати першу психологічну допомогу, як розвивати стресостійкість у батьків, як розпізнавати стресові реакції дітей тощо.

2023-й бібліотека Чижевського у партнерстві з Обласним жіночим інформаційним центром під егідою Всесвітнього фонду допомоги дітям-сиротам (WWO) розпочала нову програму «Діти України і війна. Кропивницький». «Грай-Навчайся-Процвітай» – це навчально-розвиткові заняття для дітей від трьох до шести років в інноваційному форматі Element of Play, які також допомагають у соціалізації і психологічній адаптації.

– Зазначу, що жоден проєкт не зупинився. Людям потрібна підтримка – інформаційна, емоційна, психологічна. Ми намагалися зберегти острівки нормального життя, тому почали ще більш активно працювати, – каже Валентина Животовська.

Щоб перетворити цокольний поверх на безпечне та комфортне місце для працівників та відвідувачів, бібліотека взяла участь у проєкті-конкурсі німецького культурного центру «Goethe-Institut в Україні» при Посольстві ФРН і перемогла. Це дозволило облаштувати найпростіше укриття, в якому є обладнання для проведення заходів, безперебійне штучне освітлення та обігрів для дитячого куточка, зручні стільці і туалетна кімната з теплою водою.

Того ж року в книгозбірні відбулася серія курсів «Кризовий консультант», які проводив відомий практичний кризовий психолог та співзасновник волонтерського-ветеранського центру «Смайл» Андрій Фоменко.

За свою діяльність бібліотека Чижевського отримала знак народної пошани «Хрест громадянських заслуг».

Щойно була створена та впроваджена Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», до її реалізації долучилась і книгозбірня.

За свою роботу торік книгозбірня отримала відзнаку від Координаційного центру підтримки цивільного населення при Кіровоградській ОВА як найкращий заклад у сферах молоді, культури і спорту з психосоціальної підтримки та розвитку культури піклування про ментальне здоров’я.

За новаторський підхід та ефективну роботу в сфері неформальних послуг з ментального здоров’я бібліотека Чижевського отримала сертифікат та відзнаку «Ти як?».

– Бібліотека Чижевського є місцем, де кожна людина, незалежно від статі, віку чи соціального статусу, завжди отримає бажану послугу. Щодня ми працюємо над тим, щоб маленькі і дорослі люди почували себе комфортно і захищено, отримували знання і відчували емоційне задоволення від заходів, в яких вони беруть участь. Щоб попри війну вони жили повноцінним життям, – зазначає Валентина Животовська.

А це і є психосоціальна підтримка і відновлення.