Народне свято Анна Холодна відзначається 16 листопада (за старим стилем — 3 листопада). Православні віруючі в цей день вшановують пам’ять Святої княжни Анни Всеволодівни — дочки київського князя Всеволода Ярославича. Також свято носило й інші назви: “Баби”, “Кросник”, “Ганна”, “Агапій”, інформує Ukr.Media.

16 листопада за народним календарем — Анна Холодна

У цей день наші предки стежили за погодою, розмірковуючи про майбутній урожай і зиму, що наступила. У народі говорили, що якщо на Анну не випаде сніг, то хліба чекати не варто. Без нього озимі могли попросту вимерзнути.

Звичаї та традиції свята

У народі було поширене вірування в те, що 16 листопада нечиста сила спускалася на землю і розвідувала, як живуть люди, а також здійснювала приготування до святочного розгулу. Нечисть не могла заподіяти ніякої шкоди людині, а тому вела себе досить тихо. Однак селянину все ж варто було поберегтися. Так, в цей день не рекомендувалося залишати будинок без особливої потреби і по можливості уникати людних місць. Переносили на інший день далеку дорогу і намагалися не сваритися один з одним. Додавалося роботи у чаклунів, оскільки, як говорили, саме день Анни найбільше підходить для зняття порчі або пристріту з людини, а тому від відвідувачів в цей день відбою не було.

Якщо 16 листопада чужий в будинок постукає і попросить допомоги — згідно з прикметами, відмовляти не можна, але після потрібно перехрестити поріг і вхідні двері, щоб негатив в свій будинок не пустити.

Обряди в день Анни Холодної

Дівчата в ці дні бралися за рукоділля — головним чином, за прядіння льону і ткацтво. Цим важливим заняттям присвячували довгі зимові вечори. “Лляне золото ростить дівку царівною”, — говорили про хороших господинь. Про тих, у кого справа не виходила, навпаки, журилися: “Недотепам та недбайливим добра доля сама не виткнеться”.

Наші предки в цей день ласували мороженими ягодами (морошкою, брусницею, журавлиною), готували з них киселі, пироги та інші страви. Також пекли млинці, а до них подавали молоко, заморожене на вулиці. Його стругали ножем і подавали до столу.

16 листопада уважно спостерігали за погодою, звертаючи увагу на прикмети. “Анна без снігу — не чекай хліба”, — говорили в народі, пророкуючи майбутній урожай. Морозний день також віщував погані справи: “Анна холодна — осінь голодна”. Якщо дрова в печі в цей день горіли сильно, а полум’я з ревом спрямовувалося в трубу, це означало, що потрібно чекати бурю. Наближення сильної холоднечі віщували і хмари, які пливуть низько.

Народні прикмети

  • Якщо на Анну Холодну не випаде сніг — найближчий рік буде неврожайним.
  • Увечері 16 листопада вдарив мороз — зима буде досить теплою і без істотних перепадів температур.
  • Миші почали рити нори — буде холоднеча.
  • Кріт риє нору на північній стороні — буде відлига, на західній — сира погода, на південній — холод, на східній — всю зиму буде тепло і сухо.
  • Палаючі в печі яскраво і з тріском дрова віщують мороз, а якщо вони погано розпалюються — бути теплу.
  • Дим з труби низько стелиться — до потепління, а якщо піднімається вгору — до морозу.
  • Якщо винесений на вулицю спечений хліб замерзне, то незабаром вдарять морози.
  • Хто на Анну Холодну чхне натщесерце, тому у коханні зізнаються.
  • Згідно з прикметами, ніщо погане не липне до людини, яка поміряла 16 листопада чужий головний убір.
  • Подружжя, яке посварилося в день Анни Холодної, може дуже скоро розлучитися.
  • Знахарі в цей день знімають псування і пристріт.