Соціальні працівники Кіровоградської області працюють із батьками, які опинились у складних життєвих обставинах для того, щоб змінити їх поведінку, ставлення до життя і потім повернути їм дітей. Про головні напрямки роботи запобіганню соціального сирітства під час брифінгу розповів директор Кіровоградського обласного центру соціальних служб Сергій Пастернак. Повідомляє Суспільне, інформує ТРИБУНА.

Матері, які відмовляються від новонароджених дітей

Коли батьки помирають – це біологічне сирітство, цьому важко запобігти. Але великою проблемою завжди було соціальне сирітство, говорить Сергій Пастернак – це коли діти стають сиротами при живих батьках.

Минулого року 12 жінок хотіли відмовитися від своїх новонароджених дітей. Були різні причини: небажана вагітність, неповнолітня, яку не розуміють і не підтримують батьки й вона не знала, яким буде її майбутнє, боялась цього майбутнього. Соціальним працівникам вдалось переконати вісім жінок – вони змінили наміри та залишили новонароджених дітей у своїх сім’ях.

Сім’ї, які не приділяють належної уваги вихованню дітей

Також важливе значення має робота із сім’ями у яких є ризик відібрання дітей у батьків. Таких в області минулого року зафіксували 318, в них виховувалося 863 дитини. Соціальні працівники ведуть роботу із батьками для того, щоб змінити їхню поведінку і не допустити вилучення дітей з родини. Так 844 дитини з 308 сімей залишилося у сім’ї.

Іноді дітей вилучають із сім’ї, якщо їм загрожує небезпека, або не створені належні умови. Таких сімей було 35, у них відібрали 76 дітей. Повернули 16 дітей чотирьом сім’ям.

Найскладніша ситуація із сім’ями, які були позбавлені батьківських прав. “Там не так часто бувають якісь позитивні результати, – говорить Сергій Пастернак. – Торік таких не було, але в попередніх роках були навіть такі випадки, коли батьки поновлювалися у своїх батьківських правах, коли вони виправлялися і доводили суду, що вони можуть бути батьками. Це одиничні випадки, але вони також бувають”.

Система надання соціальних послуг в області

В 15 громадах створені центри соціальних служб, у 27 – центри надання соціальних послуг – вони мають дві складові роботи: з одинокими людьми похилого віку і робота із сім’ями з дітьми, які перебувають у важких життєвих обставинах. Ще в одній територіальній громаді послуги надаються відповідно до договору про співробітництво – в Ганнівці Рівнянським центром надання соціальних послуг.

У п’яти громадах працюють інші підрозділи, відділи, структури.

В одній громаді в області на сьогодні надання соціальних послуг так і не організоване – це Перегонівська громада: “Поки що вони ніяк на контакт не ідуть”, – говорить Сергій Пастернак.

Загалом у системі працюють понад 220 людей, із них 117 фахівців із соціальної роботи, а також 16 психологів.