Начальник Кіровоградської обласної військової адміністрації Андрій Райкович днями відвідав німецьке місто Крефельд, де зустрівся зі своїми колегами — мером Крефельда Френком Майєром та мером нідерландського міста Венло Антуаном Шолтеном. І як обраний кропивничанами міський голова у своєму багажі мав численні послання: щиру подяку партнерам, враження від німецького міста, де побував вперше, та найголовнішим з них стало звернення продовжувати підтримувати Україну на шляху до перемоги, у боротьбі за її свободу і безпеку європейських країн.
Символічним був подарунок, який Андрій Райкович вручив меру Крефельда Френку Майєру – скляна інсталяція з гільзами, з яких проросли колоски пшениці з українських полів. Ще переконливішими стали слова міського голови Кропивницького, коли він розповів про війну, що триває в Україні — найбільшій країні-житниці Європи, і про її майбутнє, якщо європейські країни підтримають її у боротьбі за свободу.
Міста-побратими
Як відомо, у 2023 році Кропивницька міська рада і мерії міст Крефельд та Венло підписали тристоронню угоду про партнерство і стали містами-побратимами. Протягом цього часу європейські міста-побратими надавали суттєву допомогу українцям у Німеччині, Кропивницькій територіальній громаді, за що Андрій Райкович щиро подякував мерам.
– Українці кажуть, що чужої біди не буває. Переконаний, що так кажуть і європейці. Ми це відчуваємо. Адже і тут, в Німеччині, понад мільйон українців, які тікали від російських бомб і смертей. Щиро дякую за ваше милосердя і підтримку, – підкреслив Андрій Райкович у розмові з Френком Майєром. – Дякую шановній мерії і за доставку техніки у лінгафонний кабінет однієї із кращих шкіл Кропивницького. Наша мета, щоб якомога більше наших дітей, молоді вчили і німецьку, і англійську, і польську, і французьку. Ми прагнемо бути не лише вільними, а й рівними і спроможними у глобалізованому світі. Також комунальна техніка із Крефельда вже є на базі наших муніципальних підприємств і служитиме нашому місту. Повірте, для нас це важливо, бо місто і громади області мобілізували для потреб фронту велику кількість транспорту, тяжкої техніки. Щоб будувати фортифікації, лінії оборони.
Під час розмови з мерами міст-побратимів Андрій Райкович розповів про ситуацію в Україні і зокрема у Кропивницькому. Вражаюче звучали факти з уст міського голови Кропивницького: майже 1000 днів і ночей у наших містах і селах звучать тривоги, ми переживаємо ракетні і дронові атаки, втрачаємо на полі бою наших земляків, які захищають українську землю. Із 24 лютого по сьогодні по території нашої області ворог випустив до 170 ракет і 400 дронів, які нищать стратегічну інфраструктуру.
Від початку повномасштабного вторгнення Кіровоградщина стала потужним гуманітарним хабом у центрі України, через нашу область перемістилося майже 200 тисяч вимушених переселенців, 90 тисяч залишилися тут жити, третя частина з них оселилися у Кропивницькому. Громади області прийняли 40 евакопотягів із Донеччини, а ще люди з Харкова, Херсону, Запоріжжя, Сум, яким жителі Кіровоградщині віддали школи, садочки, гуртожитки, житло.
– Для нас головне завдання сьогодні – допомога фронту. Це на плечах як громад області, а у нас їх 49, так і потужного волонтерського руху. Але головна наша мета – захистити демократію, свободу, українську незалежність, бажання бути європейцями, – наголосив Андрій Райкович.
Україна переможе з підтримкою європейських країн
Під час зустрічі з європейськими колегами Андрій Райкович зауважив, що з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну наша держава відчуває допомогу і підтримку країн Європи. Але війна в Україні триває вже 10 років. З великими втратами, стражданнями наш народ стійко б’ється за своє європейське майбутнє, за право бути суверенною країною у центрі Європи. І без підтримки союзників перемогти у цій боротьбі дуже важко. Саме це стало ключовою думкою під час зустрічі з мерами міст-побратимів.
– Наш Президент Володимир Зеленський представив практично всьому світові український План Перемоги. Ми не хочемо чужих земель і втрачених життів. Ми хочемо справедливості і миру. Чесного і світлого, і не лише для себе, для всієї Європи. Ви бачите, на що здатний агресор, коли він має потужну зброю і надмірні бажання поставити всіх на коліна. За мир і свободу завжди платять найвищу ціну, і цю ціну зараз платить український народ. Ми мусимо бути об’єднаними і сильними, щоб протистояти такому злу, – звернувся Андрій Райкович до Франка Майєра та Антуана Шолтена. – Громади усіх міст України звернулись до міст-побратимів у сьому світі підтримати наш План, українську стратегію миру. Мерія Кропивницького, наші депутати також надіслали звернення до своїх колег у Крефельд. Ми сподіваємось, що тут також адресують наше прохання до Уряду Німеччини підтримати український План Перемоги.
Партнерство можливостей
Мер міста Франк Майєр наголосив, що тринаціональне партнерство між Крефельдом, Венло та Кропивницьким, яке було укладено у вересні 2023 року, є «міцним символічним мостом» до зруйнованої війною країни.
– Однак ми стурбовані не лише підтримкою під час війни, а й перспективою після війни. Я бажаю Україні, щоб вона вижила цей час і потім могла йти разом з нами в демократичне і мирне європейське майбутнє, – зазначив Франк Майєр.
За словами мера, «партнерство на рівні очей» між трьома містами є його прямим побажанням.
Андрій Райкович також бачить у партнерстві додаткові можливості.
– Наш край має розвинену аграрну галузь і переробну промисловість. У надрах регіону – до 300 видів корисних копалин – від урану до горючих сланців. У нас вигідна логістика і є всі передумови для машинобудування, харчової промисловості, будівництва. Ми цікаві у культурному просторі не лише України. Європа і Америка захоплюються нашими народними хореографічними колективами. І ми з радістю готові продемонструвати, що таке український національний характер, звідкіля наша стійкість і воля до свободи. У Кропивницькому – перший український театр, якому понад 140 років. Отже, ми готові до потужних культурних обмінів концертами, колективами, виставками, – презентував Андрій Райкович і наголосив: наші країни мають спільні європейські цінності та погляд у європейське майбутнє.
Аби підкреслити зв’язок між трьома містами-побратимами, Франк Майєр та Антуан Шолтен мають намір вже навесні наступного року відвідати Кропивницький з дружнім візитом.
Фото: Rheinische Post https://rp-online.de/