Фото - Суспільне КропивницькийФото - Суспільне Кропивницький

На Кіровоградщині у селі Бірки згорів дерев’яний Свято-Миколаївський храм, громада якого цьогоріч перейшла до Кропивницької єпархії Православної церкви України з Олександрійської єпархії УПЦ. Староста села Михайло Сергієнко вважає, що церкву підпалили. Про це повідомляє Суспільне.

Дерев’яний Свято-Миколаївський храм був пам’яткою архітектури 19 століття. У ньому зберігалися ікони, датовані з 16 століття.

Cуспільному староста розповів, що на місці пожежі був за дві хвилини.”Подзвонили люди з села і говорять, чи очерет горить, чи то церква горить. Почалося займання з боку лісу, видно, що сильне полум’я було. Так швидко розповсюджувався вогонь, що протягом потягло на дзвіницю. Хвилин 10 минуло — попадали дзвони”.

Вважає, що церкву підпалили. “Електрика була вся вимкнена. В церкві вчора нічого не робилося. Хрестили дитину в кімнатці. Церква відключена, ні свічки не горіли, ні панікадила, ні світло не вмикалося”.

"Я вважаю — церкву підпали," — староста села Бірки що на Кіровоградщині
Вхід до церкви. Суспільне Кропивницький

На місці, де був храм, парафіянки плачуть. Жителька села Бірки Любов Брайко говорить, у церкві планували зробити музей. “Ми довго цей храм добивалися. Московський патріархат не віддавав нам його. З 3 квітня 2022 року ми проводили богослужіння. 19 грудня мали відкрити музей”.

“Всі історичні й релігійні цінності вогонь спалив повністю”.

Паламар церкви Євгеній Сімуков розповів, ікони, що згоріли, були безцінними. У капличку після пожежі принесли частину з них, подарованих храму вкінці 19 століття. “Це залишки від напрестольного хреста, залишки хоругви, ікона без лику Божої Матері. Місцева святиня і серце нашого села. Ми з самого початку боялися, що може таке трапитися. Це трапилося і це невимовний біль для всіх нас”.

Говорить, до церкви на великі свята з’їжджалися парафіяни з Олександрівки та Бірок.

"Я вважаю — церкву підпали," — староста села Бірки що на Кіровоградщині
Що лишилось від старовинних дверей (зліва) та поплавився дзвін. Суспільне Кропивницький

Богослужіння поки будуть у будівлі, що вціліла на території церкви, сказав настоятель храму Отець Петро Скіцка. “Не передати болі. Наскільки радувалися діти. Було молоді багато. За ці пів року понад 45 хрещень, вінчань, освячень. Маємо віру в Бога і надію на те, що разом з усім селом, відбудуємо, відродимо цей храм, щоб далі проводити там молитви”.

За фактом пожежі поліція порушила кримінальне провадження, сказав начальник Кропивницької районної військової адміністрації Віталій Пастушенко. За статтею умисне знищення або пошкодження майна. “Експерти проведуть експертизи щодо встановлення обставин пожежі, безпосередньо джерела займання”.

Якщо встановлять, що храм був підпалений, винним загрожує покарання за це від трьох до 10 років позбавлення волі.

Що відомо

  • У 2018 році парафіяни ухвалили рішення про перехід до Кропивницької єпархії Православної церкви України з Олександрійської єпархії української православної церкви МП. Служби розпочалися у квітні цього року, розповів староста. “З 2015 року мене почали люди просити, щоб перейти в Православну церкву України, тому що тут молилися за Кирила. Ми документи зробили, нам дали добро, а в церкву ми не могли ходити. Поки у нас не загинув воїн під Києвом. І в той день поховали хлопчину, і забрали ключі”.
  • Після трьох років судів храм у Бірках перейшов до Православної церкви України