Прокуратура перевіряє, чи не за завищеними цінами придбали генератори для шкіл і дитячих садків Знам’янської громади Кропивницького району. З міського бюджету на це витратили 1 544 133 гривень, купили 14 генераторів, повідомляє  Суспільне, інформує ТРИБУНА.

У Знам’янському ліцеї “Крила України” навчаються тисяча дітей, половина з них ходять на заняття в школу, інші навчаються дистанційно. Коли вимикають електроенергію, тут вмикають генератор. Для шкіл і дитсадків їх у грудні купив відділ освіти Знам’янської міської ради. Усього – 14, за півтора мільйона гривень. У цю суму входить доставка і встановлення. Чи не за завищеними цінами купили, перевіряє прокуратура.

“Генератор підключається до нашого укриття, ви наразі бачите, що у нас є світло і вентиляція. Плюс до того, інші проводки генератора підключені до котельні, вона працює на повну, тому у нас в закладі світло і тепло”, – говорить директорка ліцею Оксана Погребняк.

Температура у класі на час відключення електрики та на момент зйомки – 19 градусів тепла.

“У класах, в коридорах та у фойє – тепло, ми усім задоволені”, – сказала бабуся учениці Наталія Купріянова.

У Знам'янці на Кіровоградщині прокуратура перевіряє закупівлю генераторів для шкіл і дитсадків
Навчальний клас Знам’янського ліцею “Крила України”. фото Суспільне Кропивницький

Генератор вмикають під час відключення електрики у дитсадку. Температура в одній з груп на момент зйомки 23 градуси тепла.

“Коли вимикали світло і у нас не було генератора, то було холодно, ми не дотримувались температурного режиму. Через це ми змушені були перемістити навчальний процес в ті групи, де було +16 + 17 градусів”, – говорить директорка дитсадка Світлана Довгалевська.

“Ми заходимо в садок і відразу відчувається тепло, – каже мама вихованців Віра Готовська. – Нам надсилають фотографії дітей з групи в батьківський чат, то діти роздягнуті, немає ніяких претензій”.

У Знам'янці на Кіровоградщині прокуратура перевіряє закупівлю генераторів для шкіл і дитсадків
фото Суспільне Кропивницький

У Знам’янській громаді, до складу якої входять місто Знам’янка, селище Знам’янка, а ще два села – Петрове і Водяне, працюють сім шкіл і сім дитячих садків. Усі вони мають автономні котельні. Зі слів заступника міського голови Дмитра Молодченка, питанням закупівлі для них генераторів почали займатись торік у листопаді.

“Спочатку оголосили торги, але у зв’язку з тим, що наприкінці року були великі проблеми з постачанням приладів, вони не відбулись. На жаль, у нас залишилась єдина змога – придбати генератори”.

Інформація про придбання генераторів є на сайті закупівель “Прозоро”. Їх купили в товариства з обмеженою відповідальністю “БК Левітан”. У відкритому реєстрі юридичних осіб вказано, що директор Віктор Корж.

У Знам'янці на Кіровоградщині прокуратура перевіряє закупівлю генераторів для шкіл і дитсадків
фото Суспільне Кропивницький

Мама учениці знам’янської школи Людмила, яка попросила не називати її прізвище, вбачає у цій закупівлі корупційну складову. Пояснила чому.

“Як виявилось, у нас в місті ця фірма виграла 61 тендер. Невже на Кіровоградщині не існує інших компаній? Як може фірма, призначення якої будівництво, поставляти медичне обладнання, закуповувати генератори?”

“Яка може бути корупційна складова? Генератори завжди були дорогі, – говорить директор фірми Віктор Корж. Нам довелося їхати на Львівщину та закуповувати їх у людей під митницею, щоб забезпечити альтернативним видом живлення школи і садочки. Я знаю, що відділ освіти намагався закупити їх в інших фірмах. Чому у нас купили? Бо я погодився не брати ні передоплату та закупив генератори за власні гроші. Чекав до 21 числа, торги не відбулись, лише потім вони уклали зі мною договір.

Коли обирали генератори, орієнтувались на якість, а не ціну, пояснив заступник міського голови.

“Спочатку ми замовили проєкт, щоб визначити потужність генераторів. Можна було б, і нам закидають, що можна було купити дешевше, але це був би Китай. Вони дешевші, але є питання безпеки – це основне. У нас оригінальний виробник, маємо сертифікати, паспорти, тобто все працює”.

У Знам'янці на Кіровоградщині прокуратура перевіряє закупівлю генераторів для шкіл і дитсадків
фото Суспільне Кропивницький

Бензин для генераторів купують за гроші міського бюджету, розповіла начальниця відділу освіти Людмила Клименко.

“Маємо договір з автозаправочною станцією, яка розташована на території громади. У кошторисі, це дані на січень, маємо 200 тисяч гривень. Мастило купуємо в інших суб’єктів господарювання, за це відповідають заступники з господарської частини у закладах освіти. Маємо запас бензину до 10 днів у кожному закладі. У лютому має відбутися розподіл вільних залишків місцевого бюджету на 2023 рік і тоді будемо клопотати перед міськрадою про виділення грошей на подальше придбання пального”.

Чи не за завищеними цінами придбали генератори і чи не порушена процедура закупівлі, висновків прокуратури поки немає. До кінця розслідування коментарів не даватимуть в інтересах слідства, сказала Суспільному телефоном речниця обласної прокуратури Наталія Алєксєєнко.